book permission - دریافت مجوز چاپ کتاب

دریافت مجوز چاپ کتاب

یکی از مراحل مهم چاپ کتاب که می‌تواند از نظر قانونی و حقوقی برای نویسندگان یا مترجمین مزایای زیادی داشته باشد دریافت مجوز چاپ کتاب است. درحال حاضر در ایران سه نوع مجوز به هر کتاب اختصاص می‌یابد. موسسه چاپ کتاب اندیشه با دارا بودن تیمی حرفه‌ای، آماده ارائه کامل خدمات چاپ کتاب از جمله دریافت مجوز چاپ کتاب برای مترجمین و مولفین گرامی می‌باشد. در ادامه با فرایندهای اخذ مجوز و خدمات ما در این زمینه بیشتر آشنا خواهید شد.

انواع مجوزها برای دریافت مجوز چاپ کتاب

شابک: شابک یا ISBN که اختصار شماره استاندارد بین‌المللی کتاب می‌باشد یک کد عددی ۱۰ یا ۱۳ رقمی منحصربه فرد می‌باشد که به هر کتاب تعلق می‌گیرد. موسسه بین المللی شابک نمایندگی‌هایی در تمامی کشورهای جهان دارد که این نمایندگی در ایران برعهده خانه کتاب است. خانه کتاب تعدادی شابک را به هر ناشر اختصاص می‌دهد و ناشران شابک را به صورت متوالی به هر کتاب اختصاص می‌دهند. به دلیل اینکه شابک توسط ناشر به کتاب تعلق می‌گیرد فرایند آن معمولاً در حدود یک روز طول می‌کشد.

book permission3 - دریافت مجوز چاپ کتاب

فیپا: فیپا یا فهرست نویسی پیش از انتشار مجوزی است که توسط کتابخانه ملی به هر کتاب تعلق می‌گیرد. این مرحله بین یک الی دو هفته زمان نیاز دارد و پس از اخذ فیپا آن را معمولاً در پشت صفحه عنوان کتاب درج می‌کنند. پس از دریافت فیپا می‌توانید برای اطمینان، مشخصات آن را در سایت کتابخانه ملی ایران بررسی کنید.

مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: در دو مرحله بالا محتوای کتاب مورد بررسی قرار نمی‌گیرد اما برای دریافت مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، باید محتوای کتاب مورد بررسی قرار گیرد. این مرحله معمولاً زمان‌برترین مرحله در تمامی فرایند چاپ کتاب است. وزارت ارشاد پس از بررسی محتوای کتاب سه نوع وضعیت را برای کتاب مشخص می‌کند، تایید کتاب، تایید با اصلاحات و رد کتاب. کتاب‌های علمی و دانشگاهی معمولاً در همان مرحله نخست تایید می‌شوند. کتاب‌های شعر و رمان نیز به صورت معمول با اصلاحات جزئی مورد تایید قرار می‌گیرند. تنها در صورتی کتاب رد می‌شود که دارای مشکلات اخلاقی، قانونی یا سیاسی بسیار زیاد باشد. همچنین قابل ذکر است که در صورتی که کتاب دارای اصلاحیه باشد فراید اخذ مجوز در این مرحله با تاخیر روبرو خواهد شد و در غیر این صورت مجوز کتاب در ۱۰ الی ۱۵ روز صادر می‌شود.

اعلام وصول کتاب: پس از چاپ کتاب باید سه جلد از کتاب به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال شود. این مرحله در اصطلاح اعلام وصول نام دارد و پس از ارسال این سه جلد پرونده کتاب در وزارت ارشاد بسته می‌شود. اعلام وصول به این دلیل است که مشخص شود آیا کتابی که مجوز چاپ آن صادر شده دقیقاً همان کتاب چاپ شده است یا اینکه در فرایند چاپ کتاب تغییراتی در آن ایجاد شده است.

خدمات اخذ مجوز چاپ کتاب

موسسه چاپ کتاب اندیشه آمادگی دارد با نویسندگان و مترجمین گرامی در زمینه دریافت مجوز چاپ کتاب همکاری نماید. این موسسه تمامی مراحل را به صورت گام به گام و در کمترین زمان ممکن به انجام می‌رساند و مجوزهای دریافت شده را در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین قابل ذکر است که تمامی مجوزهای اخذ شده توسط این موسسه قابلیت استعلام آنلاین و رسمی را دارند.

برای استفاده از خدمات اخذ مجوز چاپ کتاب می‌توانید از مشاوره رایگان موسسه اندیشه استفاده نمایید. همکاران ما تمامی مراحل را با دقت کامل برای شما توضیح داده و به سوالات شما پاسخ خواهند داد. همچنین شما می‌توانید از خدمات آنلاین و رایگان ما از جمله محاسبه آنلاین هزینه چاپ کتاب استفاده نمایید.