انتخاب عنوان کتاب یا نام کتاب

عنوان کتاب را چگونه انتخاب کنیم؟

وقتی شما نگارش یا ترجمه یک کتاب را به پایان می‌رسانید، در آخرین مرحله باید عنوان کتاب را انتخاب کنید. عنوان کتاب و طراحی جلد کتاب دو عنصر اصلی در فروش و بازاریابی کتاب هستند. به همین دلیل دقت در انتخاب نام مناسب برای کتاب اهمیت زیادی دارد. از سوی دیگر در برخی موارد عنوانی را برای کتاب انتخاب می‌کنید ولی دوستان و اطرافیان شما بازخورد مناسبی به نام پیشنهادی شما نمی‌دهند. بنابراین باید عنوان را تغییر دهید.

در اینجا سوالی که ممکن است مطرح شود این است که چه چیزی باعث می‌شود عنوان یک کتاب جذاب باشد؟ مطمئناً هیچ راهنمای جادویی برای انتخاب نام کتاب وجود ندارد اما توجه به برخی نکته‌ها باعث خواهد شد عنوان بهتری انتخاب کنید. با موسسه چاپ کتاب اندیشه همراه باشید تا در زمینه انتخاب عنوان کتاب نکات بیشتری بدانید.

نکات اساسی در انتخاب عنوان کتاب

عنوان خوب جذاب و فریبنده است: منظور ما از فریبنده بودن این نیست که مخاطب را گول بزنید. بلکه هدف این است که عنوانی گیرا و جذاب انتخاب کنید تا خواننده مجاب شود نگاهی به داخل کتاب شما بیندازد. برای مثال یکی از کتاب‌های پرفروش آمازون تحت عنوان «آیا اندرویدها رویای گوسفند برقی می‌بینند» به چاپ رسیده است.

نام کتاب باید با ژانر کتاب همخوانی داشته باشد: فرض کنید رمانی درباره عشق نوشته‌اید ولی عنوان «بازگشت تایتان‌ها» برای آن مناسب نیست. نام کتاب باعث جذب علاقمندان آن ژانر به کتاب می‌شود. اگر محتوای کتاب شما با عنوان کتاب همخوانی نداشته باشد باعث دفع مخاطبان می‌شود. همچنین برخی از علاقمندان کتاب شما ممکن است به دلیل همخوانی نداشتن عنوان با ژانر از انتخاب آن اجتناب کنند.

تعداد کلمات نام کتاب باید معقول باشد: کتاب‌های محبوبی وجود دارند که تنها از یک یا دو کلمه تشکیل شده‌اند مانند «تهوع» از ژان پل سارتر. همچنین برخی کتاب‌های مشهور نیز نام‌های بلندی داشته‌اند مانند «مرد صد ساله‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد» اثر یوناس یوناسن. اما این‌ها تنها چند مورد استثنا هستند. سعی کنید از عنوان‌های یک کلمه‌ای یا بسیار طولانی اجتناب کنید. عنوان چند کلمه‌ای بسیار مناسب است و در طراحی جلد نیز نمایش خوبی دارد. همچنین این نام‌ها به خوبی در ذهن خواننده باقی می‌مانند.

book title choose2 - عنوان کتاب را چگونه انتخاب کنیم؟

عنوان کتاب باید به خواننده کمک کند که آن را کشف کند: منظور ما این است که اگر عنوانی خوب انتخاب کنید علاقمندان شما نیز به سراغ کتاب شما خواهند آمد. عنوان نامناسب سبب می‌شود که استقبال از کتاب کم شود. سعی کنید از کلمات کلیدی حوزه‌ای که کتاب درباره آن است در عنوان استفاده کنید.

در انتخاب نام کتاب باید از چه چیزهایی اجتناب کرد؟

عنوان پیچیده: حتی اگر کتاب شما در یک حوزه بسیار تخصصی است باید عنوانی ساده و قابل فهم برای آن انتخاب کنید. عنوان کتاب شما نباید حتی متخصصان را نیز به وحشت بیندازد که قرار است با یک کتاب پیچیده و دیرفهم روبرو شوند.

جلوگیری از سوء برداشت‌ها: برخی از نام‌ها ممکن است در برخی فرهنگ‌ها، زبان‌ها یا مردم کشورهای دیگر سوء برداشت ایجاد کنند. بنابراین نباید هیچ گونه سوء برداشتی از عنوان کتاب شما بشود.

نکات تکمیلی درباره انتخاب عنوان کتاب

در بالا با چهار نکته اساسی در انتخاب نام کتاب آشنا شدید. همچنین یاد گرفتید که چگونه از انتخاب عنوان‌های پیچیده یا دارای سوء برداشت اجتناب کنید. در اینجا چند نکته تکمیلی نیز درباره انتخاب عنوان کتاب ذکر می‌شود:

  • از روش بارش ذهنی استفاده کنید. هر چیزی را که به ذهن‌تان می‌آید یادداشت کنید و در انتها از بین آن‌ها انتخاب کنید.
  • از فرمول «….. و …..» استفاده کنید. ترکیب این دو بخش عناوین جذابی به دست می‌دهد، مانند «سفید برفی و هفت کوتوله».
  • از شخصیت‌های کتاب در عنوان استفاده کنید مانند «هری پاتر و سنگ جادو» یا «ماجراهای شرلوک هلمز».
  • از نام مکان‌ها یا سرزمین‌ها در نام کتاب استفاده کنید مانند «تربیت اروپایی».
  • از آثار نویسندگان بزرگ الهام بگیرید.
  • قبل از انتخاب نهایی، عنوان خود را تست کنید و از دیگران درباره آن نظرخواهی کنید.
  • در مورد عنوان کتاب نظرسنجی بگذارید و پیشنهادات افراد دیگر را دریافت کنید.

در این مقاله شما را با روش‌هایی برای انتخاب مناسب نام کتاب آشنا کردیم. موسسه چاپ کتاب اندیشه آمادگی دارد در زمینه چاپ کتاب با شما همکاری نماید. شما می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان ما در تمامی حوزه‌های چاپ کتاب استفاده نمایید. همچنین می‌توانید از خدمات وب سایت ما از جمله بخش محاسبه آنلاین هزینه چاپ کتاب استفاده نمایید.

0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *