کدام محبوب‌تر است؟ کتاب کاغذی یا کتاب الکترونیکی

کدام محبوب‌تر است؟ کتاب کاغذی یا کتاب الکترونیکی

در سال‌های اخیر استفاده از کتاب‌های الکترونیکی در بازار ایران افزایش یافته است. در همین حال این سوال برای فعالان بازار کتاب و علاقمندان این حوزه وجود دارد که آیا کتاب الکترونیکی به صورت کامل جایگزین کتاب کاغذی خواهد شد یا خیر؟ در بحث انتخاب کتاب کاغذی یا کتاب الکترونیکی مسائل مختلفی اثرگذار هستند. کتاب‌های الکترونیکی معمولاً هزینه بسیار پایینی دارند. همچنین حمل و نگهداری آن‌ها راحت‌تر است. از سوی دیگر کتاب کاغذی حس بهتری از خواندن را به خواننده منتقل می‌کند.

در اینجا قصد دارید با توجه به آمارهای جدید منتشر شده توسط موسسه Pew Research Center در آمریکا، انتخاب بین کتاب کاغذی یا کتاب الکترونیکی در بین مردم این کشور در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ را بررسی کنیم. بررسی این آمار می‌تواند یک پیش بینی برای آینده بازار کتاب ایران نیز باشد. با سایت چاپ کتاب اندیشه همراه باشید.

انتخاب بین کتاب کاغذی یا کتاب الکترونیکی در آمریکا

طبق مطالعه مرکز تحقیقات پیو، کتاب کاغذی و چاپی همچنان به طور قابل توجهی محبوب‌تر از کتاب الکترونیکی و کتاب صوتی است. حدود ۷۲ درصد از بزرگسالان آمریکایی به پیو گفتند که در سال ۲۰۱۹ حداقل یک کتاب را خریداری کرده‌اند. از بین این افراد نیز ۶۵ درصد از پاسخ دهندگان اظهار کردند که کتاب کاغذی می‌خوانند. این در حالی است که در سال ۲۰۱۵ این رقم ۶۳ درصد بوده است. اگرچه در هر دو سال ۲۰۱۹ و ۲۰۱۵ در مقایسه با سال ۲۰۱۱ که ۷۱ درصد افراد از کتاب کاغذی استفاده می‌کرده‌اند افت مشاهده می‌شود اما به نظر می‌رسد علاقه به کتاب‌های کاغذی مجدداً در حال افزایش است.

book ebook 1 - کدام محبوب‌تر است؟ کتاب کاغذی یا کتاب الکترونیکی

نکته دیگر درباره آمار کتاب خوانی در آمریکا که در شکل بالا نیامده است، بازار کتاب‌های صوتی است. طبق گزارش موسسه پیو، سهم آمریکایی‌هایی که کتاب‌های صوتی می‌خوانند نیز افزایش یافته است و از ۱۴ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۲۰ درصد در سال ۲۰۱۹ رسیده است. البته یک نکته مهم که باید توجه شود این است که بیشتر خوانندگان تنها یک مورد را انتخاب نمی‌کنند و ترکیبی از کتاب‌های کاغذی، الکترونیکی و صوتی را مطالعه می‌کنند. در حالی که ۳۷ درصد از خوانندگان گفتند که آن‌ها فقط کتاب کاغذی می‌خوانند، ۲۸ درصد اعلام کردند که هم کتاب چاپی و هم کتاب الکترونیکی و هم کتاب صوتی می‌خوانند. در این میان تنها ۷ درصد افراد اعلام کردند که فقط کتاب الکترونیکی می‌خوانند. در نهایت حدود یک چهارم از پاسخ دهندگان اصلاً کتابی را در سال گذشته مطالعه نکرده‌اند.

+بیشتر بخوانید: بهترین کتاب‌های رمان در تاریخ

بازار کتاب آمریکا می‌تواند یک مثال عینی برای پیش بینی آینده بازار کتاب در کشورهای دیگر به خصوص ایران باشد. دلیل چنین چیزی این است که کتاب‌های الکترونیکی از حدود ۱۵ سال پیش و با ظهور کتابخوان‌هایی مانند کیندل در آمریکا مورد توجه قرار گرفتند. این درحالی است که در ایران کتاب الکترونیکی سابقه‌ای ۳ الی ۵ ساله دارد. برخی از فعالان بازار کتاب با توجه به آمارهای همین چند سال اخیر نگران از بین رفتن بازار کتاب کاغذی هستند. با این حال بررسی آمار بالا نشان می‌دهد که احتمالاً بعد از یک دوره هیجانی گرایش به کتاب الکترونیکی، علاقه به کتاب کاغذی مجدداً افزایش خواهد یافت و حتی نشانه‌هایی از علاقه مجدد کتاب خوان‌ها به کتاب کاغذی در حال نمایان شدن است.

موسسه چاپ کتاب اندیشه با دارا بودن ۴ انتشارات ثبت شده با اسامی مختلف آماده چاپ کتاب شما می‌باشد. از نکات مهمی که در این موسسه به آن توجه شده است چاپ کتاب هم به صورت کاغذی و هم به صورت الکترونیکی است. بنابراین کتاب شما پس از چاپ به هر دو صورت عرضه خواهد شد و در اپلیکیشن‌های مشهور عرضه کتاب الکترونیکی نمایه خواهد شد. برای برآورد آنلاین هزینه چاپ کتاب و همچنین دریافت مشاوره رایگان درباره چاپ کتاب می‌توانید با موسسه اندیشه تماس بگیرید.

0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *